ubytování Třeboňsko U Zlaté rybky

Buškův Hamr na Třeboňsku - 36 km

Buškův hamr (tedy kovárna na vodní pohon) se nachází zhruba jeden kilometr jihozápadně od Trhových Svinů na toku Klenského potoka jižně od Českých Budějovic v podhůří Novohradských a Slepičích hor.

Byl založen v roce 1780 v těsném sousedství mlýna na kostní moučku. Hamr je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky. Zdejší unikátní dubový buchar s názvem kobyla, jímž hamerníci opracovávali železné výkovky, je ovšem se svou hmotností kolem 300 kilogramů v republice největší. Dokáže kovat rychlostí až 150 úderů za minutu.

 

Buškův hamr je funkční technickou památkou

Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení je za příznivého stavu vody v Klenském potoce možno vidět v provozu.

Součástí expozice výrobní části hamru je i jedinečná kolekce nářadí hamerníka. Dochovaná kladiva a kleště jsou předměty s velkou historickou hodnotou. Tyto nástroje si totiž každý z hamerníků vyráběl sám a ve značně svérázných podobách.

Zajeďte se podívat na vlastní oči!

 

Otevírací doba:

Od 15. května do 30. září denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Prohlídka v každou celou hodinu, poslední v 16 hodin.

více na www.buskuv-hamr.cz

 

Buškův Hamr najdete jen 36 km od penzionu U Zlaté rybky.

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout