ubytování Třeboňsko U Zlaté rybky

Staňkov - Třeboňsko

Obec Staňkov se nachází v Jižních Čechách, na Třeboňsku.

Hlavní dominantou Staňkova je stejnojmenný rybník - Staňkovský.

 

 

Staňkov je na Třeboňsku proslul jako rekreační místo, které nabízí koupání a levné ubytování v kempech. Přímo ve Staňkově se nachází několik kempů, kde najdete levné ubytování. Proč ale jezdit do kempů, když u nás v apartmánech U Zlaté rybky najdete ubytování nesrovnatelné, a za podobnou cenu? U nás bydlíte v suchu, teple a pohodlí!

Nabízíme levné ubytování v apartmánech za bezkonkurenční cenu.
Neváhejte nás kontaktovat >>

 

 

Z historie Staňkova

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654. Obec patří k vesnicím novějším, zdejší terén nedovoloval rozšiřovat polní plochy, v polovině 18. století ve Staňkově bylo jen pět sedláků.

V té době zde začínal pracovat vodní hamr, který v 19. století určil průmyslový charakter vesnice. Hamr byl do roku 1869 hnán vodou ze Staňkovského rybníka, později parním strojem (Škoda). Hamr měl velkou spotřebu dřevěného uhlí, takže většina obyvatel Staňova se zabývala kácením dřeva a pálením dřevěného uhlí. Tato činnost zanikla na počátku 20. století, po roce 1920 vesnice částečně dostala rekreační charakter.

zdroj: www.wikipedia.org

 

Penzion U Zlaté rybky nadete na okraji Staňkova, jen 200 m od rybníka Staňkov.

Více o možnostech ubytování na Třeboňsku v apartmánech U Zlaté rybky >>

 

Staňkovský rybník - Třeboňsko - Jižní Čechy

Staňkovský rybník

Staňkovský rybník nazývaný též lidově Rybník Staňkov je díky své rozloze šestým největším rybníkem na Třeboňsku a sedmým největším českým rybníkem. Rybník leží na východní straně Třeboňska poblíž

Možnosti rybaření

 • Sezóna: 1. 4. – 31. 12.
 • Lovené ryby: kapr, lín, amur, plotice, perlín, okoun, štika, candát, úhoř.
 • Praktické informace
  • V horní zúžené části rybníka je z důvodů ochrany ekologicky cenné lokality rybaření zakázáno.
  • Z důvodu umožnění nerušeného přirozeného výtěru ryb je zakázán veškerý rybolov v mělké SZ zátoce rybníka.
  • Rybolov je zakázán veřejnosti z dělící hráze mezi rybníkem Staňkovský a rybochovným rybníkem Špačkov.
  • Rybolov v autokempu Oasa pouze pro ubytované.

 

Staňkovský rybník má celou řadu nej

Je to nejdelší rybník u nás (vzdušnou čarou je dlouhý více jak 6 km) a nejhlubší rybník u nás (hloubka u hráze cca 16 m). Staňkovský má také nejdelší obvod rybníka (25 km). Je však také nejméně výnosným rybníkem zdejší oblasti.

Rybník má dodnes jezerní charakter, je čistý a pro standardní chov kapra nevhodný. Proto je využíván pro rekreaci, koupání a pro rekreační rybaření.

Pro sportovní rybolov je Staňkovský nejvíce vyhledávaným rybníkem Třeboňska; ročně se zde prodá až 8000 kusů povolenek k lovu ryb na udici. Rybník je proto – jako i ostatní rybníky určené ke sportovnímu rybolovu – pravidelně v průběhu roku zarybňován.

 

Tento rybník byl u nás ve své době dlouho prvním největším a nejvodnatějším rybníkem. Rybník založil v r. 1550 Mikuláš Ruthard z Malešova jako údolní přehradu na Koštěnickém potoce. Původně byl rybník nazván Soused, později Velký Bystřický. Mikuláš Ruthar je autorem i tzv. chlumecké rybniční soustavy, která včetně geniální přehrady právě rybníka Staňkovského dokazuje jeho nadání a stavitelské schopnosti.

Hráz rybníka je poměrně krátká (170 m), ale je rozložitá (v koruně hráze je 20 m široká) a vysoká.

 


Zobrazit místo Rybníky na Třeboňsku na větší mapě

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout